Najdawniejszą formą książki jest gliniana tabliczka z odciśniętym na niej pismem klinowym. W ten sposób utrwalano i przekazywano myśli ludzkie co najmniej 3 tys. lat p.n.e. w Mezopotamii.
Pergamin to natomiast materiał piśmienniczy wyrabiany ze specjalnie wyprawionej skóry zwierzęcej, który był bardzo kosztowny w produkcji ale zarazem trwały. Pergaminowe arkusze zaczęto składać i zszywać dając w ten sposób znacznie praktyczniejszą od zwoju formę książki – kodeks. Najstarszy zachowany zwój papirusowy pochodzi z XXX w. p.n.e.
Mała rewolucja przyszła wraz z wynalezieniem papieru przez Chińczyków na przełomie II i I wieku przed naszą erą, podobno przypadkowo przy myciu jedwabnej waty rozpostartej na matach, które polegało na zwilżeniu jej i biciu kijami. Po zdjęciu wypranej waty na matach zostawała cienka warstwa nieznanego tworzywa, która po wyschnięciu nadawała się do pisania. Chińczycy szybko zastąpili włókna jedwabiu włóknami roślinnymi, szmatami lnianymi i starymi sieciami rybackimi. Te surowce dominowały w wytwarzaniu papieru do połowy XIX wieku.
Dawniej książki miały ogromną wartość, w średniowieczu za jedną ręcznie pisaną książkę można było kupić kilka wiosek. Okładki i brzegi takich książek wykańczane były złotem i drogimi kamieniami.
Ciekawostką jest również fakt iż numerację stronic wprowadzono dopiero w XVI w.
Natomiast pierwsza książką wydaną w całości po polsku był "Raj duszny" - modlitewnik, przetłumaczony z łaciny przez Biernata z Lublina i wydany w 1513r. przez Floriana Unglera.
Jeżeli interesujecie się historią to zapraszamy Was do naszej księgarni internetowej gdzie odnajdziecie wiele interesujących książek historycznych w bardzo przystępnych, tanich cenach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz