wtorek, 21 lipca 2015

Jak czytać szybko i skutecznie

W obecnych czasach gdzie tempo przyrostu informacji jest ogromne, czytanie to za mało. Co raz bardziej istotne staje się efektywne czytanie. Co kryje się pod tym pojęcie? I czy każdy z nas potrafi czytać efektywnie czy też takiej umiejętności trzeba się nauczyć?



W wielkim skrócie efektywne czytanie to czytanie szybkie, takie gdzie rozumiemy czytany tekst na bardzo dobrym poziomie oraz jesteśmy w stanie zapamiętać sporą ilość czytanego tekstu. Ponadto, takie czytanie zakłada świadomość celu czytania.
Dzięki tej świadomości jesteśmy w stanie wybrać i zastosować optymalną strategie czytania do danego rodzaju tekstu. Znając cel możemy też określić jakiego typu informacje będą nam potrzebne, a które będzie można pominąć. Stosujemy więc umiejętność selekcji informacji. Należy także dodać, że na efektywne czytanie składa się również zróżnicowane tempo czytania, szerokie pole widzenia, ograniczenie fonetyzacji. Podczas efektywnego czytania jesteśmy w pełni skoncentrowani na czytanym tekście, a poprzez aktywne wyszukiwanie istotnych informacji wzbudzamy zainteresowanie tekstem, co też sprawia, że nasza motywacja jest wysoka aż do samego końca.



Szybkie czytanie wymaga więc odpowiedniego przygotowania oraz wyłonienie najważniejszych informacji i późniejszego ich zapamiętania.

Oto czynności, które pozwolą Ci czytać szybciej i z lepszymi efektami:
Po pierwsze - wyznacz sobie cel czytania.
Następnie zanim zaczniesz czytać, zrób przegląd książki.
W kolejnym kroku ułóż konkretne pytania do celów jakie sobie postawiłeś przy czytaniu danej książki.


Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu, przyjemnej atmosferze podczas czytania i pobudzeniu obu półkul mózgu. Dostosuj również tempo czytania oraz obejmuj wzrokiem więcej niż jeden wyraz oraz pamiętaj o czytaniu ze wskaźnikiem ( może nim być Twój palec).
Po przeczytaniu tekstu – zrób notatki. Stanowią one najlepszą formę utrwalenia przeczytanych informacji.

W dobie szybkiego przyrostu informacji, czytanie to za mało. Co raz częściej podkreśla się istotę efektywnego czytania.  Co oznacza to pojęcie? Czy każdy potrafi czytać efektywnie czy raczej należy się tego nauczyć?
Mówiąc najzwięźlej, efektywne czytanie to czytanie szybkie, o wysokim poziomie zrozumienia i zapamiętania czytanego tekstu. Co bardzo istotne, takie czytanie zakłada świadomość celu czytania. Ta świadomość pozwala nam na wybór i zastosowanie optymalnej do rodzaju tekstu, strategii czytania. Znając cel możemy też określić jakiego typu informacje będą nam potrzebne, a które można pominąć. Wykorzystujemy więc umiejętność selekcji informacji. Na efektywne czytanie składa się też zróżnicowane tempo czytania, szerokie pole widzenia, ograniczenie fonetyzacji. Czytając efektywnie jesteśmy w pełni skoncentrowani na czytanym tekście, a poprzez aktywne wyszukiwanie istotnych informacji wzbudzamy zainteresowanie tekstem, co też sprawia, że nasza motywacja jest wysoka do końca.
- See more at: http://www.edulider.pl/zarzadzanie/jak-skutecznie-czytac-i-zapamietywac#sthash.uiiAPmtr.dpuf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz